YASAYI BİLMEK ZORUNDASINIZ....

Yazdır
Kategori: Dikkat
Yayınlanma: 20 Nisan 2014
Super User tarafından yazıldı. Gösterim: 1304
Tamer HEPER Milliyet

      

220 daireli bir sitede oturuyoruz. Sitede üç kişilik bir yönetim kurulu ve yine üç kişiden ama kiracılardan oluşmuş bir denetim kurulu var. Ancak hiçbirimizin apartman yönetimi konusundaki yasal düzenlemeyle ilgili bilgisi yok. Bu bilgileri nereden alacağız? Sitenin defterlerini daire sahibi olarak ben inceleyebilir miyim? Site adına kesilen çekler ödenmezse ne olur?        İ.C. - Ankara


   

    Bir apartman veya sizin olduğu gibi 220 meskenli bir site yönetiliyorsa mutlaka ama mutlaka yasal düzenleme konusunda bilgi sahibi olunması gerekiyor.
Bunun için elinizin altında bir Kat Mülkiyeti Kanunu metni, kanunu açıklayan çok detaylı olmayan bir kitap ve apartman veya sitenin yönetim planı olması şart.
       Apartman yönetecek kişilerin bu işin amatörü olduğu kabul edildiğinden yönetim konuları da özellikle basit tutulmuştur. Bu nedenle kanunu okuyup kısa açıklamalara dikkat edilirse bir hata yapmadan iş yürütülür.
       Sitenin defterlerini her isteyen kat maliki dilediği zaman inceleyemez. Sitenin denetçisi bu işi kat malikleri adına yapar.   Denetimin üç aylık periyotlarda yapılması gerekir, denetçi gerekli görürse bunun dışında da defterleri inceler ve kat malikleri kuruluna bu konuda rapor verir. Ayrıca tatbikatta pek görülmese de yasal olarak bir denetleme defterinin bulunması ve denetçinin denetleme sonuçlarını bu deftere yazması gerekir.
       Ancak apartmanda veya sitede hesaplar konusunda önemli bir sorun varsa bağımsız bölüm maliklerinin yarısının talebi ile kat malikleri defterleri inceleyebilir. Bunun dışında her isteyen istediği zaman defterleri inceleyemez.
       Sitede yönetici kat malikleri dışında kimselerden oluşabilir ama denetçi kat maliklerinden olmalıdır, sizin denetim kurulu seçiminiz hatalıdır.
       Site namına borçlanıldığında tüm bağımsız bölüm malikleri arsa payı oranında bu borçtan sorumludur.
Essyönder üyesiyiz
Acil Teknik-Tamir-Bakım
Ziyaretçilerimiz
625313
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
117
788
2072
535120
7953
5767
625313

Your IP: 34.204.183.113
2020-02-27 19:30
Google AdSense 2