KOMŞULUK HAKKINI KULLANDI , BAZ İSTASYONUNU KALDIRTTI

Yazdır
Kategori: Önemli Konular
Yayınlanma: 27 Nisan 2014
Super User tarafından yazıldı. Gösterim: 2808

FATİH ŞENDİL
YENİ HASIR

Vatandaşların baz istasyonlarıyla ilgili eylemleri sık sık haber haline getirilirken Balçova'da oturan Şener Özterzi, komşu apartmanın çatısına kurulan baz istasyonunu mahkeme kararıyla kaldırttı.

İzmir Barosu avukatlarından Şener Özterzi, yan apartmanın çatısına kurulan baz istasyonuna karşı, 'komşuluk hakkı'yla açtığı davayı kazanarak baz istasyonunu mahkeme kararıyla kaldırttı.

İzmir Barosu'na kayıtlı avukat Şener Özterzi, Balçova'da oturduğu apartmana komşu olan apartmanın çatısına kurulan baz istasyonunun kaldırılması için dava açtı. İzmir Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açılan davada Avukat Özterzi, kendisini iki çocuğu olduğunu, apartmanda oturan diğer komşularıyla birlikte apartmanda 20'den fazla kişinin ikamet ettiğini ve yan apartmana kurulan GSM baz istasyonunun yaydığı şiddetli manyetik dalgalara zarar görme ihtimallerinin yüksek olduğunu öne sürdü.

HASTALIK NEDENİ

Dilekçesinde, elektromanyetik dalgaların, özellikle bebekler ve çocuklar üzerinde, uzun yıllar içinde ciddi ve kalıcı hastalıklara neden olduğu konusunda bilim adamları tarafından çeşitli açıklamalar olduğunu belirten Şener Özterzi, baz istasyonunun kurulma yüksekliğinin uluslararası standartlarda 30-35 metre olduğunu, yan apartmandaki istasyonun ise 15 metre gibi bir yükseklikte kurulduğunu söyledi.

Özterzi, "Aileme ve komşularıma ciddi zarar verme tehlikesi bulunan baz istasyonunun faaliyetinin durdurulmasını ve daha sonra verilecek kararla da tamamen kaldırılmasını istiyorum" dedi.

YARGITAY ONADI

Mahkeme, Şener Özterzi'nin açtığı davayı kabul ederek GSM operatörlerinin yan apartmanın çatısına kurdukları baz istasyonunu kadırılmasına karar verdi.

GSM operatörleri avukatlarının itirazı üzerine davaya bakan Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, mahkemenin kararının doğru olduğunu belirtip, onadı.

Davayı Yargıtay'da da kazanan Şener Özterzi, komşuluk hakkına dayalı olarak açtıkları davada, önce kendi ailesinin, daha sonra diğer komşularının haklarını ve sağlıklarını korumayı amaçladıklarını belirtti.

"Mağduriyeti yaşayan bizdik"

Alınan karardan duyduğu memnuniyeti dile getiren Şener Özterzi, "Baz istasyonunun kurulduğu binaya değil, onun etrafındaki ve onu gören binalara da manyetik etki yaptığını biliyorduk. İstasyonun kurulduğu bina değil, bizim manyetik etki altında kalmış olmamızdan dolayı mağduriyeti yaşayan da bizdik. Davamızda haklı olduğumuz en yüksek mahkeme tarafından da tescil edildi. Herkesin bu konuda duyarlı olması gerekir" dedi.

Essyönder üyesiyiz
Acil Teknik-Tamir-Bakım
Ziyaretçilerimiz
926666
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
382
417
1355
835800
11448
12737
926666

Your IP: 3.235.228.219
2022-06-29 19:02
Google AdSense 2